Sınav Öncesi

Türk Hava Yolları tarafından yollanan mail’de yanınızda getirmeniz gereken belgeler ve formlar belirtiliyor.

DLR-1 sınavında takım elbise zorunluluğu yok. Kurumsal bir firmaya uygun olmak koşuluyla rahat kıyafetlerle gelinmesi tavsiye ediliyor.

Sınavın yapıldığı binaya girdiğinizde güvenliğe bir kimlik belgesi teslim ediyorsunuz. Testin yapıldığı bilgisayar odasına girdiğinizde sınav yetkilisine de bir kimlik belgesi sunuyorsunuz. Bu yüzden yanınıza nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet gibi en az 2 kimlik belgesi almanızda fayda var.

Modüllerin Sıralaması

Modüller aşağıdaki sıra ile uygulanıyor. Bölümler arasındaki süreler değişkenlik gösterebilir.

1. BÖLÜM SKT – Concentration (C)
PPT – Spatial Orientation (S)
10 dk ara
2. BÖLÜM RAG – Mathematics (N)
RMS – Running Memory Span (M)
10 dk ara
3. BÖLÜM OWT – Perceptual Speed (C)
TVT – Physics (T)
10 dk ara
4. BÖLÜM ROT – Cube Rotation (S)
MEK – Visual Memory (M)
20 dk ara
5. BÖLÜM MIC – Monitoring and Instrument Coordination (P)

Her modül öncesi sınav yetkilisi tarafından detaylı bir bilgilendirme yapılıyor. Sonrasında ekranda test tanıtılıyor ve alıştırma imkanı sunuluyor.

Tavsiyeler

Bölüm aralarında modüller hakkında çok konuşmak yerine dinlenmeye ve temiz hava almaya özen gösterin. Test odasına dönerken bir sonraki modüle odaklanın.

Bazı modüllerde kulaklık kullanılmasa bile kulaklığı takıp etraftaki sesleri bir nebze azaltabilirsiniz. Özellikle Concentration’da herkes aynı anda ekrana dokunduğu için çok ses çıkabiliyor ya da diğer modülleri sesli yapan adaylar olabiliyor; dikkatiniz dağılmamış olur.

Arada evin salonu, cafe gibi dikkatinizi dağıtacak ortamlarda da çalışın çünkü sınav yetkilisi bir adayın yanına gitmek için ayağa kalkıp yanınızdan yürüyebilir, bu tarz şeyleri simüle etmiş olursunuz.

Yanınızda su ve aralarda atıştırmak için bir şeyler götürebilirsiniz.

DLR-1 testi teknik yeterliliklerinizi ölçtüğü gibi stres ve yorgunluk yönetiminizi de ölçer. Ufak değişikliklere adapte olabilmek, performans düşüşleri sonrası sakinliğinizi ve konsantrasyonunuzu koruyabilmek işinize yarayacaktır.

Verdiğiniz emeklerin karşılığını alabilmeniz dileğiyle... Herkese başarılar :)

Hazırlayan: Gençer Güleryüz